BAKANLIĞIN VETERİNER HEKİM ATAMA SAYILARINA TEPKİLER SÜRÜYOR PERİ: ‘’ATAMA SAYISI SEMBOLİK’’

Gaziantep Veteriner Hekimleri Odası (GAVHO) Meltem Peri, bakanlığın veteriner hekim istihdamıyla ilgili açıklamasının beklenenin altında kaldığını ifade etti. Başkan Peri, ‘’ Özel sektörde hak ettikleri şartları bulamayan gençler, açıklanan rakamlarla atamalardan da beklediğini alamadı.’’ Dedi.

VETERİNER HEKİMLERİ MEMNUN ETMEDİ
Veteriner hekimlerin uzun zamandır beklediği atama haberi geldi. Tarım ve Orman Bakanlığı 392 veteriner hekim istihdamı sağlayacağını duyurdu. Ancak bu rakam, hatırı sayılır bir sayıda atama yapılmasını bekleyen genç veterinerlerin beklentisini karşılamadı. Özel sektörde hak ettikleri şartları bulamayan gençler, açıklanan rakamlarla atamalardan da beklediğini alamadı.
PERİ YAZILI AÇIKLAMA YAPTI
Gaziantep Kilis bölgesi Veteriner Hekimleri Odası (GAVHO) Meltem Peri, ‘’Ülke ekonomimizin vaz geçilmez parçası olan hayvancılığın gelişimine katkı sağlayacağı düşüncesiyle açılan veteriner fakültesi sayısının 32’ye ulaştığına dikkat çekerek, ‘’ Bu da her sene ortalama 3000 yeni mezun demek. Diploma sayısının arttırılması ile hayvancılığın gelişimi sağlanamayacağı gibi istihdam planlaması yapılmadan sahaya çıkan mezunlar mesleklerine olan ilgisini de kendilerine olan güvenini de yitiriyor. Herhangi bir meslek eğitimi almak üzere fakülteye giren her öğrencinin mezun olduğunda hem ekonomik hem duygusal anlamda tatminkar iş imkanı bulacağına emin olmak, fakülte sayısını ve fakültelerin öğrenci kontenjanını bu doğrultuda belirlemek gerekir.’’ Diye konuştu.
‘’İSTİHDAM SAYISI ARTIRILMALIDIR’’’
İstihdam sayılarının arttırılması gerektiğini detaylarıyla dile getiren başkan Peri şunları söyledi: ‘’ Özel sektördeki hekimler tarafından yapılan akredite veteriner hekimlik, suni tohumlama, mikroçip ve kimliklendirme gibi işlemlerin kamu eliyle de yapılmaya başlanmasının ardından iş tanımı arttırılan, halihazırda büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda aşılama, zoonotik hastalıklarla mücadele, hayvansal gıda üretimi denetim ve kontrolü gibi hayvancılığımızın daha iyi yönde ilerlemesi için önemli görevler üstlenen; şu anda kamuda hizmet veren yaklaşık 10 bin veteriner hekime bir o kadar daha meslektaşımız eklenmelidir.’’
‘’VETERİNER HEKİMLER OLMASI GEREKEN YERDE GEĞİL’’
Başkan Peri, veteriner hekimlerin önemine de vurgu yaptığı açıklamasını şöyle sürdürdü: ‘’Hayvan sağlığı kadar insan ve çevre sağlığı için kilit noktalarda bulunan bir meslek olan veteriner hekimliği olması gereken yerde olmalıdır. Yeterli gıda denetimi, yeterli koruyucu hekimlik, hayvancılığın geliştirilmesinin gerekliliği olan sürü yönetimi, zoonoz hastalıklarla mücadele gelişmiş ülkeler için yerine getirilmesi gereken şartlandandır ve bu şartların yerine getirilmesinin bir ayağı veteriner hekimlerin görev başında olmalarıdır. Bu doğrultuda talebimiz atama bekleyen gençlerimizin mesleklerini icra etmesi için görevlendirilmesidir.’’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir