Veteriner hekimlerin haklı isyanı

Gaziantep Kilis bölgesi Veteriner Hekimleri Odası başkanı Meltem Peri, TBMM’de sağlık çalışanlarına yönelik yapılan iyileştirmelerde, Veteriner Hekimlerin yok sayılmasının kabul edilir bir durum olmadığını söyledi. Peri, ”Bu konuda siyasilerden hakkaniyet bekliyoruz” dedi

HEKİMLERDE SAĞLIK ÇALIŞANIDIR

Sağlık çalışanları için yapılan iyileştirme çalışmalarının sevindirici olduğunu ancak Veteriner hekimlerin sağlık çalışanı olarak tanınmamasının üzücü olduğuna dikkat çeken Başkan Peri, ”Sağlık çalışanı kabul edilen hekimleri; yani beşeri hekimleri, yani diş hekimlerini hem uzmanlarını, hem pratisyenlerini aldıkları zam haberi için kutluyoruz. Peki ya kimimizin ekonomik olarak bel bağladığı, kimimizin ev arkadaşı, dostu bildiği hayvanlar hasta olduğunda onları iyileştirmeye yemin etmiş veteriner hekimlerin sağlık için çalıştığını; hatta hem halk sağlığı hem insan sağlığı hem hayvan sağlığı için çalıştığını ne zaman göreceksiniz?” diye konuştu.

”KAPSAMIN GENİŞLETİLMESİNİ BEKLİYOR”

Söz konusu iyileştirmelerin kapsamının genişletilmesini beklediklerinin altını çizen Başkan Peri şunları söyledi: ”Gündemde olan kanun teklifi ile beşeri hekim ve diş hekimleri maaşlarında ek ödeme ve ek gösterge düzenlemeleri yapılması kabul edilmiş olup buna göre pratisyen hekimlerin maaşında 2500 tl uzman hekim maaşında 5000 tl artış olacaktır. 657 sayılı devlet memurları kanunu 36. maddesinde tanımlanan sağlık sınıfı içerisinde beşeri hekim, diş hekimi, veteriner hekim ve eczacılar yer almaktadır.”

”HEKİM OLDUĞUMUZ UNUTULYOR”

Başkan Peri, veteriner hekimlerinde sağlıkçı olduğunun artık kabul edilmesi gerektiğini belirterek, ”Sağlık bakanlığı çatısı altında olmayan veteriner hekimlerin; hekim olduğunun unutuluyor olması kabul edilemez bir gerçektir. Gerçek olan; pandemi şartlarında kendi alanlarında özveriyle 7/24 hastalarına yine sağlık için hizmet veren bir meslek grubu olduğumuzdur. Zoonoz hastalık mücadelesiyle halk sağlığını korumak başta olmak üzere veteriner hekimler sağlıkçıdır ve bunun bakanlıklar düzeyinde göz önünde bulundurulması gerekmektedir.” ifadeleri kullandı.

Başkan Peri, veteriner hekimleri mağdur eden bu konuyu çözüm bulunana kadar gündemde tutmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

https://babahaber.com/haber/8754215/veteriner-hekimlerin-hakli-isyani

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir