BAŞKAN PERİ E REÇETE, PET HAYVANLARININ KİMLİKLENDİRİLMESİ VE SUNİ TOHUMLAMALARIN KAYIT ALTINA ALINMASI HAKKINDA KONUŞTU.

Gaziantep Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Meltem PERİ Veteriner Hekimlerin en büyük sorunlarından olan E Reçete, Pet hayvanlarının Kimliklendirilmesi ve suni tohumlamaların kayıt altına alınması hakkında bilgi toplantısı yaptı. Toplantıya Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet KARAYILAN ve Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Yorgancı’nın katılımlarında Konuşma Yapan Gaziantep Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Meltem PERİ ‘’E reçete sistemi sağlıklı hayvansal gıdaya ulaşmamız için antibiyotik kontrolü, zoonoz hastalıklarla mücadele edilebilmesi için aşı takibi için uygulanması gereken bir sistem. Ancak hala devam eden iyileştirmeler gerçekleşince asıl hedefine ulaşabilecek diye ümit ediyoruz. Çünkü hayvansal gidanın çiftlikten sofraya sağlıklı gelmesi, hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalıkların önlenmesi için kilit noktada olan veteriner hekimlerdir.

Biz Klinik hekimlerin talebi; reçeteyi hem yazan, hem uygulayan, hem de ilacı satan hekimler olarak daha kolay uygulanabilir bir sistem olması. Küpesi olmayan çiftlik hayvanı, mikroçipi olmayan pet hayvanlar varken kime çıkış yapıldığı belli olmadan reçete yazmak zorunda kalmamız.

Bir diğer sorunumuz yine kayıtlarımızdaki eksiklikler yüzünden start alan devlet eliyle suni tohumlama hizmeti. Küpesi olmayan hayvana tohumlama kaydı giremiyoruz, kimisine gir kimisine gireme şeklinde bir uygulama da ciddiyetini kaybediyor ve gayri resmi yapılan tohumlamalarla da gerçek verileri ispatlayamıyoruz.

Son olarak kimliklendirme mevzumuz var, o konuda da çokça sorumuz var. Kediler ve köpekler 2022 yılının sonuna kadar çiplenmek ve kimliklendirlimek zorunda.’’ Dedi.

Oldukça verimli geçen toplantı fotoğraf çekimleri ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir